Terugblik Masterclass: Cultuuraspecten in de organisatie

Op 12 juni 2025 verwelkomde Pool Management Academy ervaren interim-managers die deelnemen aan de leergang Tijdelijk Leiderschap. Zij kwamen voor de vijfde Masterclass van deze zesdelige leergang die gericht is op het versterken van kennis en vaardigheden binnen het vakgebied van tijdelijk leiderschap. Op het programma stond de inspirerende masterclass: ‘Cultuuraspecten in de organisatie’, met docent Frank Weijers.

In deze Masterclass nam Frank ons mee in het gedachtengoed en de methodes van Deep Democracy. Deze zienswijze en methodiek gaat over het horen van álle stemmen, zowel van de meerderheid als van de minderheid. Een Deep Democracy besluit is een besluit waarbij gebruik gemaakt wordt van de wijsheid van iedereen. De training van deze dag gaf handreikingen over hoe je die wijsheid bij iedereen op kunt halen.

Check In

Als start van deze Masterclass werden de deelnemers uitgenodigd om met elkaar een Check In te doen. Frank heeft de groep twee manieren uitgelegd en ook laten ervaren. Na de eerste oefening ontstond een mooi gesprek over tegenstellingen en cultuur beelden in de maatschappij en dus ook in organisaties. Een van de conclusies was dat hordes en tegenwind erbij horen, van tegenstanders kun je leren.

De volgende oefening liet de deelnemers ervaren dat het gesprek aangaan zowel heel makkelijk als best lastig kan zijn. Onbewuste gedachten spelen een grote rol. Als wijsheid hierin gaf Frank mee: “Wees jezelf, pas je aan.” Aan de hand van een prachtig kort filmpje werd duidelijk dat door langzaam ruimte in te nemen en tegelijkertijd anderen ruimte te geven, ieder zijn eigen richting op kan.

Deep Democracy uitgelegd

Na een korte pauze gaf Frank een definitie van Deep Democracy en lichtte die toe: Het potentieel van een diverse groep optimaal benutten. Hierbij ging hij in op het bijbehorend principe van Vrijmoedig Spreken, Openhartig Luisteren. Beiden zijn lastiger vorm te geven dan je zou denken. Na mooie vragen en antwoorden binnen de deelnemersgroep bleek dat Deep Democracy net zo goed over “alle stemmen in de groep horen” gaat als over “alle stemmen in jezelf horen”.

Na de lunch, die met het zonnige weer lekker in de mooie tuin genoten kon worden, mocht de groep verder horen en ervaren wat Deep Democracy in de praktijk kan zijn. Hierbij is ook sabotage-gedrag besproken, wat vaak voortkomt uit niet-gehoorde stemmen.

Methodes van Deep Democracy

Na nog een kleine pauze werd het laatste uur gebruikt om de deelnemers mee te nemen in de methodiek van Deep Democracy. In deze afsluiting kwam al het geleerde en veel van wat in de groep en in tweetallen werd besproken terug. Met aansprekende voorbeelden uit de praktijk, herkenbare situaties en dilemma’s liet Frank de groep zien hoe de methodes van Deep Democracy toe zijn te passen in de eigen praktijk en hoe groot het belang is van de dialoog.

Wat vinden onze deelnemers:

“Zeer prettige training”
“Prima”
“Mooie locatie en lekker eten”

50|50 Hotel Belmont

De masterclass werd gehouden op de prachtige locatie van 50|50 Hotel Belmont in Ede. Als onderdeel van het Leger des Heils biedt 50|50 Hotel Belmont niet alleen gasten een comfortabel verblijf, maar geeft het ook mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt de kans om terug te keren in de samenleving en hun weg naar herstel te vinden.

Wat deze locatie zo bijzonder maakt, is de nadruk op samenwerking en het bieden van perspectief. Hierbij wo rdt uitgegaan van de krachten en talenten van ieder individu. Ervan overtuigd zijn dat ieder mens unieke talenten heeft om daadwerkelijk positief bij te dragen aan de maatschappij; een mooie missie die naadloos past bij Pool Management Academy.

Deel dit artikel via:
Lees meer over:

Gerelateerde artikelen